Lighthouse چیست؟

تغییرات بزرگ GTmetrix ؛ Lighthouse و …

سرفصل محتوا

مقدمه

تغییرات بزرگ gtmetrix : جی تی متریکس دستخوش یک ارتقای بزرگ  شد که مکان های جدید آزمایش ، برنامه های پیشرفته را اضافه کرده است و جالب ترین نکته ، جایگزینی کتابخانه های قدیمی PageSpeed / YSlow با معیارهای Google’s Lighthouse – استاندارد مدرن امروز برای عملکرد وب است.

با استفاده از Lighthouse که موتور GTmetrix را تأمین می کند ، یک سیستم جدید امتیازدهی ایجاد شده که منجر به معرفی یک درجه جدید GTmetrix و همچنین امتیازات جدید سرعت و ساختار می شود.

همچنین GTmetrix در حال طراحی مجدد گزارش گیری آن است تا داده های جدید Lighthouse را در آن جای داده، اطلاعات بیشتری اضافه شود تا GTmetrix بعنوان معیار صنعت برای عملکرد وب تأیید می شود.

در این مقاله ، ما به برخی از تغییرات GTmetrix ، از جمله تفاوت های اساسی بین گزارش های جدید GTmetrix و گزارش های فعلی مبتنی بر PageSpeed / YSlow ، که بعداً Legacy Reports نامیده می شود ، خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: آموزش بهینه سازی سایت با جی تی متریکس GTmetrix

 

چرا تغییر به Lighthouse ؟

در گذشته ، GTmetrix صفحه شما را بر اساس میزان پایبندی خود به بهترین روشهای PageSpeed و YSlow برای عملکرد وب ، امتیاز می داد.

در حالی که این کتابخانه ها در گذشته به خوبی به ما خدمات ارائه داده اند ، در درجه اول به این موضوع توجه دارند که صفحه شما برای سرعت (یا ساختار) به خوبی ساخته شده است و نه اینکه در واقع برای کاربران شما چقدر سریع بارگیری می شود.

در نتیجه ، مواردی وجود داشت که برخی از سایت ها امتیازات PageSpeed / YSlow بالا را کسب می کردند اما به آرامی بارگیری می شدند. با استفاده از وب سایت های مدرن از ارائه مشتری و سایر استراتژی ها ، ممکن است زمان بارگذاری کامل لزوماً مربوط به معیار اندازه گیری عملکرد سایت شما نباشد.

تغییرات gtmetrix

به همین دلیل است که شما باید امتیازات PageSpeed و YSlow را فقط  به عنوان نیمه جنگ در نظر بگیرید ، زیرا پارامترهای دیگری بر سرعت بارگذاری سایت شما تأثیر می گذارند. با این حال ، با نمرات برجسته در گزارش GTmetrix ، آنها به طور طبیعی به نقطه کانونی کل عملکرد صفحه شما تبدیل شدند.

به طور کلی ، وب مدرن پیچیده تر است و برای ارزیابی عملکرد سایت نیاز به رویکرد ظریف تری دارد ، خصوصاً روشی که بیشتر روی تجربه کاربر متمرکز باشد.

 

Lighthouse چیست؟

Lighthouse ابزار منبع باز گوگل است که در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد و استاندارد مدرن را در آزمایش عملکرد وب نشان می دهد. Lighthouse صفحات وب را به طرق مختلف و با تمرکز ویژه بر روی تجربه کاربر تجزیه و تحلیل می کند. معیارهای Lighthouse متمرکز بر نقاط عطف بارگیری صفحه اصلی طراحی شده اند که منعکس کننده درک عملکرد هستند.

Lighthouse چیست؟

برخلاف PageSpeed و YSlow ، معیار Lighthouse بررسی می کند که آیا یک صفحه از دید کاربر سریع است یا خیر. این تغییر معیار به GTmetrix امکان می دهد محدودیت اصلی کتابخانه های PageSpeed و YSlow را که بیشتر به چگونگی ساخت سایت شما برای عملکرد متمرکز است ، برطرف کند.

با انتقال به gtmetrix ، Lighthouse همچنین به صورت برجسته Core Web Vital (اعضای حیاتی هسته وب) های جدید را ارائه می دهد که مهمترین معیارهای بهینه سازی از نظر  گوگل خواهد بود.

در ادامه، گوگل حتی اعلام کرده است که Core Web Vital  احتمالاً بر الگوریتم رتبه بندی صفحه آنها تأثیر خواهد گذاشت.

 

چه تغییراتی در نسخه آینده وجود دارد؟

در ادامه تغییرات بزرگ gtmetrix، حرکت آن به سمت Lighthouse خود را به صورت یک درجه کاملاً جدید از GTmetrix نشان می دهد که نمرات سرعت و ساختار را در یک معیار واحد قرار می دهد و عملکرد کلی وب سایت شما را بهتر نشان می دهد.

gtmetrix-grade

امتیاز جدید سرعت نشان دهنده سرعت بارگیری صفحه از دید کاربر است و اساساً با امتیاز عملکرد Lighthouse قابل مقایسه است. از طرف دیگر ، امتیاز جدید ساختار ، ارزیابی انحصاری gtmetrix از چگونگی پایبندی صفحه به بهترین روشهای عملکرد وب است.

gtmetrix-web-vitals

این امتیازات همراه با Core Web Vital به طور برجسته ای در بالای گزارش جدید GTmetrix نمایش داده می شود. گزارش جدید GTmetrix سه زبانه جدید با نام های Summary و Speed و Structure اضافه می کند.

در اینجا چند تصویر پیش نمایش از گزارش های جدید GTmetrix وجود دارد:

تب summary:

gtmetrix-summary-tab

تب speed:

gtmetrix-speed-tab

تب Structure :

gtmetrix-structure-tab

 

بیشتر بخوانید: معرفی ۹ ابزار رایگان تست ریسپانسیو سایت

 

مناطق آزمون ( Test Regions) جدید

همراه با معیارهای جدید و گزارش تغییرات ، نسخه آینده GTmetrix پانزده مکان تست برتر (Premium) در سراسر جهان اضافه می کند که تنها با برنامه های پیشرفته(PRO plans) جدید در GTmetrix  در دسترس است.

برنامه های Legacy Bronze ، Silver ، Gold و Custom به مناطق آزمون جدید GTmetrix دسترسی نخواهند داشت.

gtmetrix-premium-test-locations-1

 

در حال حاضر ، GTmetrix قصد دارد مناطق آزمایش را در مکان های زیر فراهم کند:

 • آمریکای شمالی:
  سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا ، ایالات متحده آمریکا
  Cheyenne، WY، ایالات متحده آمریکا
  شیکاگو ، ایلی ، ایالات متحده آمریکا
  دنویل ، VA ، ایالات متحده آمریکا
  شهر کبک ، کانادا
 • اروپا:
  امستردام. هلند
  پاریس، فرانسه
  فرانکفورت ، آلمان
  استکهلم سوئد
 • آسیا و اقیانوسیه:
  سنگاپور
  توکیو ژاپن
  بوسان ، کره جنوبی
  چنای ، هند
 • آفریقا :
  ژوهانسبورگ ، آفریقای جنوبی
 • خاورمیانه :
  دبی، امارات متحده عربی

این مکانهای جدید Premium فقط برای برنامه های پیشرفته جدید GTmetrix در دسترس خواهد بود. مکانها ممکن است تغییر کنند.

 

برنامه های پیشرفته (PRO plans) جدید

این به روزرسانی در Lighthouse همچنین با تغییرات جدیدی در پیشنهاد برنامه پیشرفته GTmetrix همراه است.

GTmetrix برنامه های پیشرفته خود را از زمان معرفی آنها در سال ۲۰۱۲ به روز نکرده است. GTmetrix با در نظر گرفتن بازخورد کاربران از طریق بررسی حساب  و تجزیه و تحلیل کاربرد، در حال جایگزینی برنامه های برنز ، نقره و طلا با ۶ پیشنهاد برنامه جدید متناسب با انواع علاقه مندی های افراد مختلف در وب است.

gtmetrix-new-plans

مطمئن باشید که GTmetrix همچنان برنامه Basic / Free خود را به همه کاربران ارائه خواهد داد.

بیشتر بخوانید: آموزش افزایش و بهبود رتبه الکسا

کلام آخر:

تغییرات بزرگ gtmetrix را می توان بزرگترین به روزرسانی GTmetrix نامید. این نسخه ، معیارها و داده های جدیدی را اضافه می کند که امید است به بهبود روش ارزیابی عملکرد سایت شما منجر شود.

GTmetrix  خود انتظارات زیادی از این نسخه جدید دارد و هنگامی که جزئیات بیشتری برای اشتراک گذاری از جمله اسناد جدید وجود داشت ما در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: همه چیزهایی که باید در مورد آپدیت gtmetrix بدانید

بیشتر بخوانید: چگونه با نسخه قدیمی gtmetrix تست بگیریم

ترجمه از سئو پارسیان

منبع: gtmetrix.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + پانزده =