همه چیزهایی که باید در مورد آپدیت GTmetrix بدانید

همه چیزهایی که باید در مورد آپدیت gtmetrix بدانید

سرفصل محتوا

کار با  gtmetrix (مقدمه)

کار با آپدیت gtmetrix پس از آپدیت GTmetrix :جی تی متریکس بزرگترین تغییر خود را تجربه کرده است ، و Lighthouse را جایگزین کتابخانه های PageSpeed / YSlow ،در راستای استاندارد صنعت در عملکرد وب کرده است.

اکنون GTmetrix با استفاده از Lighthouse ، گزارش جدید خود را به طور گسترده ای طراحی کرده تا داده ها و معیارهای Lighthouse را در خود جای دهد.

سیستم نمره گذاری جدیدی ایجاد شده است که یک درجه جدید GTmetrix را در کنار امتیازات عملکرد و ساختار جدید ایجاد می کند. گزارش جدید GTmetrix همچنین شاهد اضافه شدن برگه ها ، تجسم ها ، نمودارها و بینش های عمیق تر است.

در این مقاله ، سئو پارسیان سعی کرده در روزهای اول این تغییرات به طور مفصل تمام تغییرات در گزارش جدید جی تی متریکس و همچنین نحوه مقایسه آن با گزارش های قدیمی PageSpeed / YSlow را که در اینجا لقب Legacy Reports (گزارش های میراث) را دارد، توضیح خواهد داد.

بیشتر بخوانید: تغییرات بزرگ GTmetrix ؛ Lighthouse و …

 

جزئیات درجه بندی و امتیازدهی

سیستم امتیازدهی به کار رفته در گزارش جدید GTmetrix مبتنی بر سیستم امتیازدهی Lighthouse است. با این حال ، با توجه به تخصص و فرمول های اختصاصی جی تی متریکس، امتیاز دهی منحصر به فرد GTmetrix را افزایش داده است که مورد علاقه و اعتماد کاربران در طول سال ها  قرار گرفته است.

gtmetrix-grades-scoring-1

محصول حاصل ، درجه جدید GTmetrix است – نمره وزنی برگرفته از امتیازات عملکرد و ساختار جدید ، که جایگزین امتیازات قدیمی PageSpeed و YSlow یا همان  (Legacy Reports) می شوند.

 

درجه جی تی متریکس (GTmetrix Grade)

درجه GTmetrix ترکیبی از این است که عملکرد صفحه شما چقدر سریع است (از نظر بارگذاری ، تعامل و ثبات بصری) با اینکه صفحه شما چقدر خوب از نظر عملکرد بهینه ساخته شده است.

این درجه تجربه کلی صفحه وب شما را بهتر نشان می دهد ، زیرا هم ساختار front-end شما و هم عملکرد واقعی تجربه شده توسط کاربر را در بر می گیرد.

gtmetrix-grade-1

درجه GTmetrix میانگین وزنی دو نمره مبتنی بر درصد جدید است ، یعنی:

 • امتیاز عملکرد (۷۰٪)
 • امتیاز ساختار (۳۰٪)

درجه GTmetrix بر اساس یک فرمول ساده ساخته شده است که در حال حاضر به ترتیب ۷۰/۳۰ برای امتیازات عملکرد و ساختار تعیین می کند.

توجه داشته باشید که این برداشت اولیه جی تی متریکس از نمرات GTmetrix Grade و عملکرد و ساختار است که بطور مداوم در حال کنترل و اصلاح هستند. با دریافت و تجزیه و تحلیل هرچه بیشتر داده های عملکرد ، آنها با گذشت زمان تکامل می یابند.

بیشتر بخوانید: چگونه با نسخه قدیمی gtmetrix تست بگیریم

امتیاز عملکرد (Performance)

امتیاز عملکرد در واقع امتیاز Lighthouse Performance شما است ، همانطور که می دانید تست های GTmetrix ، با مرورگر ، مشخصات سخت افزار و گزینه های تجزیه و تحلیل مشخص (AdBlock ، سرعت اتصال و غیره) خود  جی تی متریکس گرفته شده است.

gtmetrix-performance

” امتیاز عملکرد به شما می گوید که صفحه شما از دیدگاه کاربر چقدر خوب عمل می کند. “

این نمره از ۶ معیار اصلی با وزن های زیر تشکیل شده است:

 • عملکرد در حال بارگیری (۵۵٪)
  اولین رنگ محتوا (۱۵٪)
  شاخص سرعت (۱۵٪)
  بزرگترین رنگ محتوای (۲۵٪)
 • تعامل (۴۰٪)
  زمان تعاملی (۱۵٪)
  کل زمان مسدود کردن (۲۵٪)
 • ثبات بصری (۵٪)
  تغییر چیدمان تجمعی (۵٪)

هر معیار به عنوان یک امتیاز اندازه گیری و محاسبه می شود ، سپس با یک آستانه مقایسه می شود و نتیجه کل (با وزن دهی مناسب) امتیاز نهایی عملکرد را تشکیل می دهد.

جزئیات کامل امتیاز عملکرد شما در برگه عملکرد گزارش GTmetrix ذکر شده است.

 

این امتیاز چگونه با نمره عملکردی که در Google PageSpeed Insights یا web.dev می بینم مقایسه می شود؟

در حالی که ابزارهای رسمی گوگل توسط Lighthouse نیز هدایت می شوند ، آنها از سخت افزار و روش های تست خود برای تولید نمره عملکرد استفاده می کنند.

در اینجا چند تفاوت اساسی وجود دارد که باعث می شود امتیازات متفاوت باشد:

 • اختلافات جغرافیایی
  آزمایشاتی که گوگل  در سرورها بر اساس منطقه جغرافیایی آنها انجام می دهد، ناشناخته است . GTmetrix به شما این امکان را می دهد تا تعریف کنید که از کدام منطقه آزمون صفحه خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • تفاوت سخت افزار
  GTmetrix و Google احتمالاً از پردازشگر/ حافظه متفاوتی برای آزمایشات استفاده می نمایند ، که بر معیارها تأثیر می گذارد.
 • تفاوت شبکه
  تفاوت در اتصالات شبکه و واریانس ممکن است به تغییر در معیارهای فردی کمک کند.
 • جادوهای دیگر گوگل
  گوگل ممکن است هنگام محاسبه نمره عملکرد ملاحظات دیگری داشته باشد (به عنوان مثال ، Lantern برای throtling  پردازشگر/شبکه).

با این حال که امتیاز عملکرد جی تی متریکس و عملکرد تولید شده توسط گوگل به طور مستقیم قابل مقایسه نیستند ، اما باید مشابه باشند.

 

امتیاز ساختار (Structure)

امتیاز ساختار ارزیابی انحصاری ما از فرصت Lighthouse و بررسی های تشخیصی است.

gtmetrix-structure

“امتیاز ساختار به شما می گوید که صفحه شما برای عملکرد بهینه چقدر خوب ساخته شده است.”

در این آپدیت GTmetrix این بررسی ها را انجام داده است و بر اساس فاکتورهای مختلف از جمله اعتبار و اندوخته های بالقوه ای که توسط تیم GTmetrix درک شده اند ، مقادیر نقطه ای را به آنها اختصاص داده است.

مشابه امتیازات PageSpeed و YSlow در گزارش Legacy ، میزان عملکرد شما در نمره ساختار نشان دهنده میزان عملکرد بهینه ساختار سایت شما است.

 

فاکتورهای سفارشی در کار با gtmetrix

در آپدیت GTmetrix علاوه بر فاکتورهای های استاندارد Lighthouse ، جی تی متریکس فاکتور های سفارشی خود را نیز در نظر گرفته که مربوط به عملکرد وب است. این فاکتورهای  سفارشی GTmetrix شامل موارد زیر است:

 • Keep-Alive را فعال کنید
  این فقط در صفحاتی که از HTTP / 1.1 استفاده می نماید و فاقد دستورالعمل Keep-Alive ON است،فعال می شود.
  اگر تشخیص داده شود که صفحه شما از HTTP / 2 استفاده می کند ، این فاکتور تأثیری نخواهد داشت.
 • تصاویر را با استفاده از Sprites CSS ترکیب کنید
  اگر صفحه شما چندین تصویر کوچک را ارائه می دهد ، این فاکتور فعال می شود.
  توجه داشته باشید که این فاکتور بسته به اینکه صفحه شما از HTTP / 1.1 یا HTTP / 2 استفاده می کند ، آستانه های مختلفی دارد.
 • استفاده از شبکه تحویل محتوا (CDN)
  ما در مقاله های گذشته درباره مزایای CDN ها بحث کرده ایم و هنوز هم احساس می کنیم که آنها نقش مهمی در ارائه یک وب سایت سریع و سریع در سراسر جهان دارند.
  GTmetrix اگرچه مانند گذشته در گزارشهای Legacy مجازات کننده نبوده ، اما همچنان به دنبال پرچم گذاری منابع استاتیک قابل استفاده در CDN برای تحویل بهتر جهانی است.
 • از CSSimport خودداری کنید
  اجتناب از CSSimport در صورت امکان هنوز هم یک روش توصیه شده است زیرا هرگونه دستورالعمل واردات با مرورگر (بدون deferattribute) بلافاصله بارگیری ، تجزیه و اجرا می شود.
  این می تواند رندر بقیه صفحه شما را مسدود کند.

جزئیات کامل امتیاز ساختار شما در برگه ساختار گزارش GTmetrix ذکر شده است.

بیشتر بخوانید: چگونگی ترکیب سئو و تجربه کاربری (UX)

 

آیا نمرات ساختار (Structure) من بر نمرات عملکرد (Performance) من تأثیر می گذارد؟

در آپدیت GTmetrix امتیازات ساختار شما مستقیماً بر نمره عملکرد شما تأثیر نمی گذارد.

با این حال ، بهبود نمره ساختار شما به طور کلی می تواند عملکرد صفحه شما را بهبود بخشد. این امر منجر به کسب نمرات عملکرد بهتر و همچنین توسعه نمره بهتر GTmetrix نیز می شود.

فاکتورهای ساختار را در گزارش جدید GTmetrix به عنوان راهنمای عملکرد بهتر وب و معیارهای عملکرد را به عنوان معیارهای عملکرد واقعی وب خود در نظر بگیرید.

tbt-and-javascript-execution

 

پرداختن به فاکتورهای ساختار می تواند به عنوان یک نقطه شروع خوب برای بهبود بارگذاری صفحه به طور کلی باشد. علاوه بر این ، برخی از فاکتورها با هم مرتبط هستند و بنابراین ، تثبیت یک فاکتور ممکن است بر بقیه تأثیر بگذارد.

 

Web Vitals

گوگل Web Vital را به عنوان معیارهای اصلی ایجاد کرده است که برای ارائه یک تجربه سریع وب باید بر روی آنها تمرکز کنید.

web-vitals

این معیارها عبارتند از:

 • LCP)  Largest Contentful Paint)
  چه مدت طول کشید تا بزرگترین عنصر محتوای شما نمایش داده شود.
 •  TBT) Total Blocking Time)
  در مراحل بارگیری صفحه شما چه مدت توسط اسکریپت ها مسدود شده است.
 • CLS) Cumulative Layout Shift)
  کاربر شما در طول بارگذاری صفحه چقدر تغییر حالت را تجربه کرده است.

عملکرد خوب در این معیارها نشانگر خوبی است که شما یک تجربه سریع و (آنچه گوگل می نامد) تجربه لذت بخش را به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهید.

Web Vital یک روش عالی برای محک زدن صفحه شما است زیرا آنها بر روی مجموعه کوچکی از معیارهای اصلی تمرکز دارند که بیشترین تأثیر را در درک عملکرد دارند. Web Vital ها، در کنار نمره GTmetrix و عملکرد / ساختار در گزارش جدید GTmetrix مشاهده خواهید کرد.

 

برگه های خلاصه ، عملکرد و ساختار جدید

این نسخه جدید، گزارش GTmetrix اصلاح شده را با برگه های جدید ارائه می دهد. جزئیات هر یک از زبانه های زیر را شرح می دهیم:

تب Summary

یک تب جدید در گزارش های آپدیت GTmetrix، تب Summary است که یک تصویر فوری از عملکرد ، ساختار و رفتار بارگذاری صفحه شما را نشان می دهد.

این تب را به عنوان مرکز اقدام اصلی خود در نظر بگیرید ، زیرا اطلاعات موجود در اینجا به تنهایی می تواننددر جهت بهبود عملکرد صفحه شما قابل توجه باشند.

gtmetrix-summary-tab-2

در بالای برگه خلاصه ، تجسم سرعت جدید ما وجود دارد ، ضبط متناوب بار صفحه شما ، با پرچم هایی که معیارهای مختلف عملکرد شما را هنگام بارگیری صفحه علامت گذاری می کنند.
این به شما پیش فرض بیشتری برای معیارها در رابطه با آنچه بازدیدکنندگان شما واقعاً تجربه می کنند ، می دهد.

gtmetrix-speed-visualization

در آپدیت GTmetrix در مرحله بعدی در بخش Top Issues ، مشکلات اصلی ساختار را مشاهده می کنید که بیشترین تأثیر را در عملکرد صفحه شما دارند.

gtmetrix-top-issues-summary

در ابتدا تمرکز بر بهبود این فاکتورها می تواند بر روی دیگر فاکتورهای ساختار شما تأثیر بسزایی داشته باشد و می تواند به طور کلی امتیازات درجه عملکرد و ساختار GTmetrix را بهبود بخشد.

هرچه فاکتورهای نشان داده شده در اینجا را بهبود ببخشید ، متوجه می شوید که هنگام آزمایش مجدد ، فاکتورهای جدید در بخش Top Issues ظاهر می شوند. این به شما امکان می دهد تلاش های بهینه سازی را بر اساس تأثیر آنها بر عملکرد صفحه خود اولویت بندی کنید.

پایین Top Issues ، نمودار جدید جزئیات صفحه را پیدا خواهید کرد که نشان می دهد صفحه شما شامل چه درخواست هایی است، از جمله تعداد درخواست ها و اندازه بایت تشکیل شده را نشان می دهد.

gtmetrix-page-details-summary

این مورد برای تعیین سریع یک صفحه مفید است که صفحه وب شما دارای جاوا اسکریپت ، CSS ، تصاویر و غیره باشد. حرکت روی یک بخش اطلاعات بیشتری را درباره نوع درخواست به طور کلی به شما نشان می دهد.

gtmetrix-page-details-summary-hover

در انتها، شما می توانید بخش بیشتری از GTmetrix را پیدا کنید ، جایی که ما نکات و توصیه های بهینه سازی را بر اساس تجزیه و تحلیل صفحه شما ارائه می دهیم.

gtmetrix-more-from-gtmetrix-summary

در آپدیت GTmetrix بسته به آنچه در هنگام تست صفحه شما شناسایی می کند ، ممکن است نکات و راهنمایی هایی را در پلتفرم شما (به عنوان مثال ، WordPress ، Shopify و غیره) ، بهینه سازی تصویر ، عملکرد سرور ، استفاده از CDN و غیره ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: سئو ۲۰۲۰ و تغییرات آن

 

تب Performance

جی تی متریکس تب Timingsرا بازنشسته کرده و آن را با تب جدید Performance جایگزین کرده ، که معیارهای امتیاز عملکرد شما را با جزئیات نشان می دهد.

gtmetrix-performance-metrics-1

هر معیار دارای یک توضیح مختصر است (بنابراین با یک نگاه می دانید معنی آن چیست) و بسته به نحوه عملکرد صفحه شما در آن معیار کدگذاری رنگی شده است.
در این آپدیت GTmetrix تمام تلاش خود را کرده تا با ارائه جزئیات بیشتر که تأثیر آن را بر عملکرد صفحه شما منعکس می کند ، در مورد چگونگی اندازه گیری معیارهای خود به شما پیش فرض بیشتری بدهد.

gtmetrix-performance-metrics-hide-details

 

کدگذاری رنگ و زمینه کار با gtmetrix جدید

بسته به عملکرد متریک ، رنگ ها و پیام های زیر را مشاهده خواهید کرد:

gtmetrix-timings-thresholds

در زیر معیارهای امتیاز عملکرد ، زمان مرورگر خود را مشاهده خواهید کرد ، همان مواردی را که از Legacy GTmetrix Reports به خاطر می آورید.

gtmetrix-browser-timings

زمان بندی مرورگر هیچ تاثیری مستقیم روی امتیاز عملکرد شما ندارد. با این حال ، آنها ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد صفحه شما ارائه دهند و قابل بررسی هستند.

 

تب Structure در کار با gtmetrix جدید

تب Structure در آپدیت GTmetrix جانشین معنوی برگه های PageSpeed و YSlow است که شامل تمام فاکتورهای Lighthouse مبتنی بر ساختار و بهترین روش ها برای عملکرد بهینه وب است.

gtmetrix-structure-tab (1)

 

شما یک جدول آشنا بر مبنای لایه ها با تمام فاکتورهای ساختار که با توجه به میزان پایبندی شما به آنها سازماندهی شده که فاکتورهای با بدترین عملکرد در بالا ذکر شده ، مشاهده می کنید.

بیشتر بخوانید: آیا سایت شما از لحاظ سئو نیاز به طراحی مجدد دارد؟

تأثیرات فاکتورها در کار با gtmetrix جدید است – ارزیابی اختصاصی متشکل از اندوخته های بالقوه ، تأثیر بر معیارها و سایر ملاحظات است.

این تأثیر در اصل نشان دهنده میزان تأثیر فاکتورهای خاص بر عملکرد شما است.

تأثیرات بر اساس یافته های تجزیه و تحلیل محاسبه می شود ، سپس در یکی از آستانه های زیر قرار می گیرد:

structure-audit-impacts

تأثیرات کلی شما از هر فاکتورها برای تشکیل نمره ساختار صفحه شما محاسبه می شود.

با کلیک بر روی هر حسابرسی ، آن را گسترش می دهد ، و درخواست هایی را که در تأثیر فاکتورها نقش داشته اند ، نشان می دهد.

render-blocking-resources-expanded-audit-1

 

تب های دیگر در کار با gtmetrix جدید

بقیه تب های گزارش GTmetrix با کمی تغییر دست نخورده باقی می مانند:

 • تب Waterfall
  نمودار Waterfall جی تی متریکس هیچ تغییری در این نسخه مشاهده نمی کند و یک همراه عالی برای داده های Lighthouse فراهم می کند.
 • تب Video
  نوار Filmst که قبلاً در تب Video بود به جای تجسم سرعت در صفحه خلاصه حذف شده است.
  در حالی که پخش کننده ویدئو تغییری نمی بیند – توجه داشته باشید که video player legend هنوز نقاط عطف جدید Lighthouse را اجرا نکرده است (به زودی).
 • تب History
  تغییرات در تب History شامل اضافه شدن نمودارهای جدید برای معیارهای عملکرد و جایگزینی نمودار PageSpeed و YSlow با نمودار درجه/ عملکرد و ساختار GTmetrix است.

توجه داشته باشید که اگر گزارش Legacy GTmetrix که قبلاً تولید شده است را مشاهده کنید ، همچنان می توانید سابقه عملکرد PageSpeed / YSlow خود را مشاهده کنید.

 

گزارش GTmetrix جدید چگونه با گزارش Legacy مقایسه می شود؟

در بیشتر موارد ، اینگونه نیست.

معیارهای مبتنی بر Lighthouse در آپدیت GTmetrix که برای تهیه گزارش جدید استفاده شده اند در مقایسه با توصیه های قبلی PageSpeed و YSlow تفاوت های اساسی دارند. در حالی که هر دو گزارش دارای چند زمان بندی هستند ، اما نباید یک مقایسه یک به یک انجام شود.

با تغییر روش و اندازه گیری تست ، شما باید گزارش های جدید GTmetrix مجهز به Lighthouse را به عنوان معیار جدیدی برای صفحات خود در نظر بگیرید.

“گزارش جدید GTmetrix یک معیار جدید برای صاحبان سایت برای ارزیابی عملکرد وب است.”

گزارش Legacy توصیه هایی را براساس میزان پایبندی آنها به بهترین روشهای PageSpeed / YSlow ارائه داده ، یعنی فقط بر ساختار یا میزان ساخت صفحه شما برای سرعت تمرکز داشتند.

old-vs-new-gtmetrix-reports-new

 

با این حال ، گزارش جدید GTmetrix به عملکرد و ساختار یعنی عملکرد واقعی صفحه شما (بارگذاری ، تعامل ، ثبات بصری) برای کاربر و همچنین ساخت صفحه شما برای عملکرد متمرکز است.

به طور کلی ، گزارش جدید GTmetrix با توجه به تجربه کاربری صفحه شما ، یک استاندارد عملکرد وب جدید برای صفحات شما تعیین می کند.

بیشتر بخوانید: آموزش افزایش سرعت سایت

کلام آخر کار با gtmetrix

این جامع ترین آپدیت GTmetrix است و جی تی متریکس تلاش کرده تا محصولی را به شما ارائه دهد که متناسب با نیازهای عملکرد وب شما باشد.

گزارش جدید GTmetrix کاملاً دوباره طراحی شده است تا داده های جدید Lighthouse را در خود جای دهد ، که احتمالاً نحوه ارزیابی عملکرد صفحه شما را تغییر می دهد.

ترجمه از سئو پارسیان

منبع: gtmetrix.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =